Přeskočit navigaci webu (1) Přeskočit navigaci sekce (2)

Zdroje informací pro nováčky

Následující zdroje informací byly uživateli začínajícími s FreeBSD shledány jako jedny z nejužitečnějších. Opravy a další zdroje posílejte prosím na FreeBSD-doc@FreeBSD.org.

Použití webu FreeBSD

Tento web je hlavním zdrojem aktuálních informací o FreeBSD. Pro nováčky jsou nejužitečnější následující stránky:

 • Hledání v Příručce a FAQ, v celém webu nebo v archivech poštovních konferencí FreeBSD.

 • Stránka Dokumentace obsahuje odkazy na Příručku a FAQ, průvodce, informace o přispívání k Dokumentačnímu projektu, dokumenty v neanglických jazycích, přímo dostupné manuálové stránky a další.

 • Stránka Podpora obsahuje mnoho informací o FreeBSD včetně poštovních konferencí, uživatelských skupin, webů a FTP serverů, informací o verzích a odkazů na některé zdroje informací o Unixu.

Poznávání FreeBSD

 • Pokud jste FreeBSD dosud neinstalovali a ještě jste se ani nerozhodli, která verze FreeBSD je pro vaše potřeby nejlepší, článek Výběr správné verze FreeBSD by vám měl s rozhodnutím pomoci. S největší pravděpodobností bystě měli zkusit nejnovější hlavní verzi. (V příručce se dočtete, proč byste se neměli nechat svést jinou větví.) Než začnete, pečlivě si přečtěte průvodce instalací a každý z *.TXT souborů v FTP adresáři nebo na instalačním CD. Tyto soubory obsahují některé důležité informace. Rovněž si přečtěte o chybách dané verze na webu.

 • K dispozici je několik článků a průvodců. Průvodce Pro nováčky ve FreeBSD i Unixu, který nepředpokládá žádné speciální znalosti, je populární obzvláště u úplných začátečníků.

 • Existuje spousta dokumentace pro pomoc s nastavením ppp. Můžete začít s kapitolou PPP a SLIP v Příručce FreeBSD a projít si stránku o PPP, která obsahuje odkazy na další cenné informace a aktualizace.

 • Kniha The Complete FreeBSD od Grega Leheye publikovaná nakladatelstvím O'Reilly u čtenářů předpokládá minimální zkušenosti s Unixem a začátečníky krok za krokem provádí všemi fázemi od instalace až po nastavení a běh FreeBSD. S pomocí této knihy snadno pochopíte co děláte a proč.

 • Příručka FreeBSD a Často kladené otázky (FAQ) (Frequently Asked Questions) jsou hlavními dokumenty o FreeBSD. Obsahují mnoho materiálu pro nováčky, stejně jako informace pro velmi pokročilé a nedělejte si tedy starosti, pokud ne všemu rozumíte. Příručka obsahuje instrukce pro instalaci, a také seznamy knih a zdrojů na internetu. FAQ dále obsahuje sekce o řešení problémů.

 • Přihlašte se do poštovní konference FreeBSD-Questions, abyste viděli otázky, které jste se báli položit, a odpovědi na ně. Přihlásit se můžete vyplněním následujícího formuláře: http://lists.FreeBSD.org/mailman/listinfo/freebsd-questions. Staré otázky a odpovědi můžete prohledávat na stránce Hledání.

 • Hlavní diskuzní skupinou o FreeBSD je comp.unix.bsd.freebsd.misc. Můžete se také podívat na comp.unix.bsd.freebsd.announce.

 • Manuálové stránky jsou dobrým referenčním zdrojem, ovšem ne vždy dobrým úvodem pro nováčky. Čím více s manuálovými stránkami pracujete, tím se vám budou zdát přátelštější. Některé z nich jsou pro začínající uživatele skvělé, tak se na ně vždy zkuste podívat. Například stránka o PPP je skoro jako průvodce.

Poznávání projektů odvozených z FreeBSD

FreeBSD je hodně využíváno jako základní stavební blok pro jiné operační systémy, ať už komerční, či s otevřeným kódem. Některé z nejčastěji používaných a veřejně dostupných systémů jsou uvedeny níže.

 • PC-BSD je systém odvozený z FreeBSD s grafickou instalací a zajímavými desktopovými nástroji, které jsou zaměřené na jednoduché použití běžným počítačovým uživatelem.

 • FreeSBIE je LiveCD založené na FreeBSD. Funguje přímo z CD, pevný disk se nevyžaduje. Systém také obsahuje jednoduchou a snadno rozšiřitelnou sadu nástrojů pro vytváření CD obrazů pro vestavěné systémy.

 • Mac OS X firmy Apple je částečně založen na FreeBSD, díky čemuž kromě uživatelského rozhraní vytvořeného firmou Apple obsahuje i bohatý unixový základ.

Poznávání UNIXŽu

Mnohé problémy, které mají nováčci, jsou způsobeny tím, že neznají dobře příkazy Unixu potřebné pro odstranění problémů ve FreeBSD. Bez unixových základů se budete muset učit dva okruhy věcí současně. Naštěstí existuje mnoho zdrojů, které vám to usnadní.

 • Kapitola Základy UNIXŽu z Příručky FreeBSD popisuje základní příkazy a vlastnosti operačního systému FreeBSD. Většina informací obsažených v tomto dokumentu platí také pro jakýkoli jiný unixový operační systém.

 • V každém větším obchodě s knihami je k dispozici mnoho jednoduchých knih. Pokud opravdu chcete něco jednoduchého, projděte nabídku a vyberte si titul, který je pro vás srozumitelný. Velmi brzy budete chtít další knihu, která více pokrývá jednotlivé oblasti.

 • Jedna z nováčky často zmiňovaných knih je UNIX for the Impatient (Unix pro netrpělivé) od Paula W. Abrahamse a Bruce R. Larsona vydaná nakladatelstvím Addison-Wesley. Je zamýšlena jako učebnice Unixu i jako referenční příručka a obsahuje úvod ke koncepci Unixu a kapitolu o použití prostředí X Window System.

 • Další populární knihou je UNIX Power Tools od Jerryho Peeka, Tima O'Reillyho a Mika Loukidese vydaná nakladatelstvím O'Reilly and Associates. Je organizována jako série krátkých článků řešících určitý problém, které jsou provázány odkazy na další články se souvisejícím obsahem. Ačkoli není určena přímo pro nováčky, její styl je ideální pro začínající uživatele se spoustou otázek a krátkým časem na čtení. Jednodušší materiál je především na začátku knihy, ale i dále je několik krátkých a jednoduchých článků.

 • UNIX Introductory Course z Ohio State University je dostupný na webu ve formátu HTML.

 • UNIX System Administration Course z Ohio State University je dostupný na webu ve formátu HTML.

 • UNIXhelp for Users je další úvodní průvodce, dostupný v HTML na zrcadlovém serveru blízko vás, nebo může být nainstalován na váš systém.

 • Otázky o Unixu jsou řešeny v diskuzní skupině comp.unix.questions a ve FAQ na FTP serveru RMIT. Nováčky budou zpočátku pravděpodobně nejvíce zajímat sekce 1 a 2.

 • Další zajímavou diskuzní skupinou je comp.unix.user-friendly. Ačkoli tématem této diskuzní skupiny je uživatelská přítulnost, může obsahovat informace vhodné i pro začátečníky. FAQ jsou rovněž dostupné prostřednictvím FTP.

 • Mnohé další weby obsahují seznamy Unixových průvodců a referenčních materiálů. Jedním z nejlepších míst kde začít je Yahoo!.

Poznávání prostředí X Window System

X Window System se používá na mnoha operačních systémech včetně FreeBSD. Dokumentaci lze nalézt na webu X.Org Foundation. Většina této dokumentace má ovšem spíše referenční charakter a pro začátečníky může být obtížně čitelná.

 • Jako zdroj základních informací o instalaci, konfiguraci a používání prostředí X Window System lze použít tři výše zmíněné knihy, které obsahují sekce o X pro začátečníky: Kapitola Systém X Window z Příručky FreeBSD, The Complete FreeBSD a UNIX for the Impatient.

 • Dříve, než bude fungovat váš systém X Window tak, jak si představujete, budete si muset zvolit nějakého manažera oken. Navštivte stránku Window Managers for X, kde pod odkazy Introduction a The Basics naleznete základní informace o manažerech oken. Pak porovnejte dostupné manažery podle vašich kritérií. (Bonus: Na těchto stránkách je také další průvodce pro začínající uživatele Unixu.) Většinu nebo možná všechny manažery můžete nainstalovat z kolekce portů pro FreeBSD.

Pomoc dalším lidem

Každý může nějak přispět k FreeBSD - i nováčci. Někteří spolupracují na propagaci a obhajování FreeBSD, jiní se stali součástí Dokumentačního projektu jako recenzenti. Někteří uživatelé mohou nabídnout rozličné dovednosti a zkušenosti (ať už počítačové či jiné), nebo mohou třeba mít jen touhu poznávat nové lidi a pomoci jim cítit se vítanými. Vždy je okolo spousta lidí, kteří jsou ochotni ostatním pomoci.

Přátelé, kteří provozují FreeBSD jsou velkým zdrojem informací. Žádná kniha nemůže nahradit rozhovor telefonem nebo nad pizzou s někým, kdo má stejné zájmy, raduje se z podobných úspěchů a čelí stejným výzvám. Pokud nemáte mnoho přátel používajících FreeBSD, uvažujte o použití svých starších CD s FreeBSD pro vytvoření nových.

Uživatelské skupiny jsou dobrým místem pro setkání s ostatními uživateli FreeBSD. Jestliže poblíž žádná není, možná byste mohli nějakou založit.

Před rozhovorem s ostatními o vašich nových znalostech se můžete podívat na žargon.