Přeskočit navigaci webu (1) Přeskočit navigaci sekce (2)

O systému FreeBSD

Co je FreeBSD?

FreeBSD je vyspělý operační systém pro architektury x86 a kompatibilní (včetně procesorů PentiumŽ a Athlon"), amd64 a kompatibilní (včetně procesorů Opteron", Athlon"64 a EM64T), ARM, IA-64, PowerPC, PC-98 a UltraSPARCŽ, který vznikl z BSD, z verze UNIXŽu vyvinutého na University of California v Berkeley. Systém je vyvíjen a udržován velkým týmem jednotlivců. Podpora dalších platforem je v různých fázích vývoje.

Perspektivní vlastnosti

FreeBSD nabízí moderní síťové funkce, výkon, bezpečnost a další charakteristické vlastnosti, které stále chybí jiným operačním systémům, dokonce i těm komerčně nejúspěšnějším.

Výkonná internetová řešení

FreeBSD je ideální jako internetový i intranetový server. I pod největší zátěží poskytuje robustní síťové služby a efektivně využívá paměť pro udržení rychlé odezvy pro tisíce současně běžících uživatelských procesů.

Moderní vestavěné platformy

FreeBSD přináší vlastnosti moderního síťového operačního systému do zařízení a vestavěných platforem - od vyspělých zařízení na bázi Intelu po platformy Arm, PowerPC a brzy i MIPS, od poštovních a webových zařízení po směrovače, časové servery a bezdrátové přístupové body. Prodejci po celém světě se spoléhají na jednotné překladové prostředí (včetně křížového) a vyspělé vlastnosti, což slouží jako základ pro jejich vestavěné produkty. To vše s tím, že otevřená Berkeley licence jim ponechává volbu, kterými svými lokálními změnami chtějí přispět zpět.

Velké množství aplikací

Díky více než 20.000 instalovatelných knihoven a aplikací je FreeBSD vhodné pro využití v prostředích stolních počítačů, serverů, zařízení a vestavěných systémů.

Snadná instalace

FreeBSD lze instalovat z mnoha médií, například z CD-ROM, DVD, nebo přímo přes síť pomocí FTP nebo NFS. Vše co potřebujete je tento návod.

FreeBSD je zdarma

BSD démon

Ačkoli můžete očekávat, že operační systém s těmito vlastnostmi bude velmi drahý, FreeBSD je dostupné zdarma, včetně kompletních zdrojových textů. Pokud byste chtěli FreeBSD získat nebo stáhnout pro vyzkoušení, zde najdete další informace.

Přispívání k FreeBSD

Přispívat k FreeBSD je snadné. Vyberte si některou část FreeBSD, která by podle vás mohla být zlepšena, proveďte změnu (pečlivě a poctivě) a pošlete ji projektu prostřednictvím send-pr či vývojáře, pokud některého znáte. Může se jednat o cokoli od dokumentace až po zdrojový text. Pro více informací si přečtěte článek Přispívání k FreeBSD.

I pokud nejste programátoři, existují způsoby, jak přispívat k FreeBSD. FreeBSD Foundation je nevýdělečná organizace a přímé příspěvky jsou plně daňově odečitatelné. Pokud chcete získat více informací, kontaktujte prosím board@FreeBSDFoundation.org, nebo napište na adresu: The FreeBSD Foundation, P.O. Box 20247, Boulder, CO 80308, USA.